Jaký je rozdíl mezi RPA a automatizací procesů?

slovník pojmů co je to automatizace

Jaký je rozdíl mezi RPA (robotickou automatizací procesů) a automatizací procesů?

RPA je prostě a jednoduše klikač. 

Je sice robustní a komplexní, ale chybí tam umělá inteligence, která by proces měnila a nějakým způsobem se učila. 

Vezměme si na pomoc příklad – třeba takové vyplácení mezd, nebo nábor nového zaměstnance, to je spousta rutinních úkolů, které v pohodě zpracuje robot.

Automatizace procesů je soubor menších nástrojů, které kombinují a doručí výsledek. Například zpracují platební příkazy. Je o drobných činnostech. Pokud máte například tabulku se seznamem přihlášených na školení, zkontroluje, jestli jsou data v pořádku, upozorní lektory, že se někdo přihlásil, rozesílá pozvánky… to vše nezávisle na čase.

Když se na to podíváme z druhé strany, mít spousta malých procesů, z nichž každý udělá svou část, má svoje výhody. Pro mě jako uživatele to znamená, že do toho „balíčku“ procesů můžu přidat dle libosti i další technologie, které jsou skvělé v nějaké činnosti. Například ve vytěžování dat. A dohromady pak fungují stejně dobře a možná i lépe než RPA.

Chcete si o benefitech a přínosech RPA přečíst něco víc? V tom případě vám doporučujeme jeden z našich minulých blogových článků.

Tags: , , ,

One Response

  1. […] koupil konkurenční nástroj, který byl primárně RPA nástroj a ke cloudové verzi vývojářského prostředí přibyla také desktopová, což […]

Comments are closed.