📙 Microsoft Power Automate – rychlý, dostupný, jednoduchý

Microsoft Power Automate patří mezi nástroje Microsoftu z řady Power Platform. Je to nástroj na tvorbu automatizací. Nejsnáz v něm vytvoříte takové automatizace, které využívají Microsoft služby, ale nástroj umí i spoustu dalších.

Před nějakou dobou koupil Microsoft konkurenční nástroj, který byl primárně RPA a ke cloudové verzi vývojářského prostředí tak přibyla také desktopová (což můžeme nazvat „RPA vrstvou“ původního nástroje). V desktop verzi mapujete proces podobně jako v UiPath. Výhodou tohoto nástroje tedy je, že propojuje cloudovou verzi s desktopovou. V desktopu si vytvořím robota, v cloudu vytvořím spouštěč a nebo prostě desktop vůbec nepotřebuji… Možností je spousta.

Je obří škála procesů, které mohou spustit proces. A je to snadné. V cloudové části je např. excelová tabulka a proces se pustí ve chvíli, kdy tam přibyde konkrétní hodnota, soubor ve OneDrive atd.

I když je to nástroj pro automatizaci procesů i úkolů (o rozdílech mezi nimi jsme psali v článku Jak začít s robotickou automatizací procesů), úkoly tu hrají prim. Nad jednou tabulkou je například 20 automatizací (validace, potvrzení, přepočítávání apod.). Sada činností se tak rozpadá na úkoly, které se nezávisle na sobě dějí.

Výhody Power Automate

  • aktuálně je geniální na všechno, co je v cloudu (ideálně ve „světě“ Office 365) – je rychlý, dostupný (každý, kdo má Office 365, má nejspíš i Power Automate),
  • jednoduchý – lze využít stovky předpřipravených šablon, do kteréch jen doplníte kritéria a podmínky,
  • umožňuje snadné integrace mezi jednotlivými aplikacemi Microsoft,
  • je dostupný v prohlížeči + má vlastní aplikaci pro telefony (není to úplně příjemné, ale jde to taky 🙂),
  • v nových Windows 11 je už Power Automate Desktop součástí systému.

Nevýhody 

  • V prohlížeči má svoje neduhy – jako program je to logicky mnohem míň náchylné na výpadky internetu apod.,
  • rozhraní v prohlížeči je malinko zjednodušené (obzvlášť při ladění je absence nějakého debug módu občas trochu problém),
  • Microsoft není úplně „přátelský“, co se týká licencí. Abychom to vysvětlili – existuje velké množství typů licencí, kredity na předplatné apod. – to znamená, že musíte vědět, v jakém rozsahu budete nástroj používat.

Tags: ,