📙 Co je to automatizace? Zaklínadlo? Možná

Co je to automatizace? Obecně použití technologií, díky kterým mohou některé procesy proběhnout bez lidského řízení či práce. U nás ve Smartechu automatizujeme firemní procesy, které lidé potřebují dělat efektivněji, rychleji nebo je ideálně nedělat vůbec. Přeloženo do lidštiny: to, co byste jinak museli dělat ručně, se „udělá samo“.

Vysvětlíme to na příkladu – ve firmách je dost častý problém, že lidé nestíhají. Jsou přetížení, nemůžou najít posily a tím pádem jim nezbývá kapacita na to, aby třeba nějakým způsobem posunuli svůj produkt/službu. Automatizace v tomto případě ušetří čas a peníze (a ty pak mohou investovat jinak a lépe).

Kde začít? Ideálně třeba v HR nebo finančním oddělení. Proč? Protože je tam spoustu procesů a činností založených na číslech a pravidlech. Pravdou ale je, že dnes už tyto hranice padají a začít se může úplně kdekoli.

Zkrátka existuje široká paleta problémů a důvodů, na které může být lék a řešení právě automatizace a digitalizace. Doba se mění a my a firmy musíme s ní, jinak nám prostě ujede vlak.

Co je cílem automatizace?

Obecně se bavíme o třech pohledech.

  1. Úspora času při zpracování jednotlivých procesů, kdy se každá minuta dá přepočítat na peníze. Ušetřený čas jednotlivých pracovníků se pak dá využívat k činnostem s přidanou hodnotou. Třeba ke komunikaci se zákazníkem, nebo vymýšlení nového produktu atd. Celkově to vede také ke zvýšení efektivity…
  2. Spokojenost (ať už je to zákaznická nebo zaměstnanecká). Té můžeme dosáhnout třeba zrychlením řešení stížnosti klienta nebo rychlejším (a častokrát přesnějším) odbavením požadavku zaměstnance. 
  3. Přidání nových a komplexnějších řešení současných procesů, což vede k vyššímu výdělku. Tedy využití automatizace k rychlejšímu zpracování většího objemu dat s větším množstvím interakcí s dalšími systémy a službami k doručení komplexnějšího a přesnějšího výsledku. 

Přečtěte si, co taková automatizace firmy obnáší a co od nás čekat.

Tags:

One Response

  1. […] už dnes zajímá snad skoro každého, ale zakopaný pes je v tom, že firma ví, že by měla automatizovat, ale provozní agenda a operativa zaměstnance natolik pohltila, že na to prostě nemají čas. A […]

Comments are closed.